Balıkçı teknesi alabora oldu, kaptan öldü

Balıkçı teknesi alabora oldu, kaptan öldü

Kaptan Hasan Barış Efe, yaşamını yitirdi. İki balıkçı ise sağ kurtarıldı.
Bahri Karataş ( KHA)

İzmir’ in Urla İlçesinde, dün gece balıkçı teknesi alabora oldu, kaptan Hasan Barış Efe, yaşamını yitirdi. İki balıkçı ise sağ kurtarıldı.
Olay dün gece Uzunada açıklarında meydana geldi. Güzelbahçe limanınandan yeni aldığı 10 metre boyundaki balıkçı teknesiyle Hasan Barış Efe,balık yakalamak için denize iki tayfa ile birlikte açıldı. İzmir Körfez’in çıkış noktasında bulunan askeri Uzun Ada mevkinde sert rüzgar’ ın etkisiyle, Efe’ ve iki tayfanın bulunduğu tekne su aldı.Kaptan Hasan Barış Efe, yandan dalganın vurması ve teknesi su alması sonucu,ile alabora oldu.
İki mütettebat denize atlayıp,kıyıya doğru yüzmeye başladı.Efe, ise aldığı su nedeniyle ağırlaşan tekneyi kurtarmaya çalıştı.Hasan Barış Efe, telsizden ‘SOS’ verip yardım istedi.Çevrede bulunan balıkçılar ve Sahil Güvenlik Ekipleri, yardım için olay yerine gitti.Balıkçı tekneleri,denizde ki iki tayfayı kurtardı.Efe ise borçla yeni aldığı teknesini terk etmeyip, Uzun Adaya yönlendi. Hasan Barış Efe, yandan dalga vuranın ve içi su dolan tekne ile birlikte Alabora olup battı.
Sahil Güvenlik Ekipleri, dört saatlik arama sonucu kayıp balıkçı Hasan Barış Efe’ nin cansız bedenini denizde yüzü koyunu bir şekilde buldu.Efe’ nin cansız bedeni ekipler tarafından, Urla iskeleye çıkartıldı.Burada savcının yaptığı incelemenin ardından,kesin ölüm sebebinin tespiti için Adli Tıp Kurumuna gönderildi.
Denize atlayan ve yüzme bilmeyen tayfalardan birinin 1.5 litrelik pet su şişesiyle denize atlayıp,peti sürekli şişirerek su üstünde kaldığı ortaya çıktı. Polis olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü belirtti.